Nisan 20, 2020

Ceviz yetiştiricisinin artması sebebi ile ceviz fidanlarına olan ihtiyaç da artmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak için ise ceviz fidanları yetiştirmek için tesisler kurulmuştur. Kurumsal firmalardan oluşan bu üretim tesisleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenerek kontrol sağlanmaktadır.  Ceviz fidanları alınan sertifikalar dâhilinde satışa sunulmaktadır. Sertifikası olmayan ürünler tercih etmek müşteriler için artı maliyet oluşmasına sebep olmaktadır.

Ceviz fidanları yapıları itibari ile gelişim döneminde toplanmaktadır. Artan Fidan ihtiyacını karşılamak için ise birçok fidan çoğaltma yöntemi vardır. Bunların arasında en çok kullanılan ve hızlı çözüm sunan aşılama yöntemidir. Oldukça basit bir işlem olmasına rağmen teknik bilgi gerektirmektedir. Bu yüzden alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ceviz Aşılama Nedir?

Adıyaman ceviz fidan yetiştiricileri aşılama konusunda müşterilere yardımcı olmaktadır. Fakat aşılama yöntemi teorik bilgi gerektirdiğinden ve olukça maliyetli olması sebebi ile aşılanmış ceviz fidanı tercih etmek daha uygun hale gelmektedir. Ceviz fidanı aşılama için oldukça farklı yöntemler kullanılmakladır. Çoklu üretimlerde ve hobi amaçlı ceviz fidancılığı aşılama yöntemleri farklılık göstermektedir.

Halk arasında en çok kullanılan yöntem ise kalem aşısı olarak bilinen, ceviz gövdesinin başka ceviz türü için kullanılmasıdır. Fakat aşılama yapmadan önce ceviz çeşitleri hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Uygun yapılmayan aşıların kuruması kaçınılmazdır. Ceviz aşıları, aşı türleri içinde en hassas türlerdendir. Ayrıca diğer aşı türlerine göre oldukça zor olarak gerçekleşmektedir. Aşılama işlemi zor olması sebebiyle, aşılama konusunda uzman ve deneyimli kişilerden üretim tesisleri kurulmuştur. İhtiyacınız olan ceviz fidanlarını, irtibata geçerek buralardan temin edebilirsiniz.