Nisan 20, 2020

Ceviz kolay erişebilir olması ve yükse derecede vitamin içermesi sebebi ile ülkemizde üretimi ve tüketimi oldukça yaygınlaşmıştır. Oldukça karlı yatırım seçenekleri arasında yer almaktadır. Sebebi ise üretim sırasında işçilik veya değişken maliyetlerin oldukça düşük olmasıdır. Başlangıç döneminde arazi ve ceviz fidanı olarak maliyet oluştursa da kısa zaman içinde ürün vermeye başlayarak bu maliyetleri nötrleyecektir.

Ceviz vitamin değeri yüksek besinler arasında yer almaktadır. Neredeyse ülkemiz sınırları içerisinde her bölgemizde yetişmektedir. Bu da cevizin kullanım alanını oldukça geliştirmiştir. Damak tadımıza uygun olması sebebi ile kurutularak kuru yemiş veya diğer ürünlerde ara malzeme olarak kullanılmaktadır. Ceviz üretimi herkesin gerçekleştirebileceği ürünlerdendir. Tek ihtiyacınız olan ceviz dikimi yapabileceğiniz arazidir. Hobi yetiştiricisi olarak da gerçekleştirebileceğiniz maliyetsiz üretim imkânı sunmaktadır.

Ceviz Fidanı Dikim Alanı

Ceviz fidanları dikim alanı konusunda bilgi almak için Adıyaman ceviz fidanları yetiştiricilerinden yardım alabilirsiniz. Ceviz ağaçları geniş ve derin kök salmaları sebebi ile dikim süresinde metre kare hesaplamaları yapmak gerekmektedir. Kök salımı üç yüz ile beş yüz metre arasında gerçekleşmektedir. Bu da diğer ceviz fidanları arasında ki korunacak mesafe olarak kullanılmaktadır.

Ceviz yetiştiricileri üretim alanı için oldukça geniş araziler kullanmaktadır. Sebebi ise gerek kök salınımın geniş olması gerekse ağaç türünün yayvan olmasından kaynaklanmaktadır. Yeterli mesafeyi koruyamayan ceviz ağaçlarında hem verim düşecek hem de ağaçlarda görülen hastalıklar çoğalacaktır. Bu yüzden dikim işlemleri ürün özelliklerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.