Nisan 20, 2020

Narenciye, diğer adıyla turunçgiller ülkemiz coğrafyasında oldukça üretimi yapılan ürünlerdendir. Sahip olduğu konumu ile dört mevsimin görülmesi, ürün çeşitliliğini de bir hayli arttırmıştır. Ürünler genel olarak; portakal, mandalina, limon, greyfurt ve ağaç kavunundan oluşmaktadır. Ürünlerin hepsi belirli bir alanda aynı anda yetiştirilebileceği gibi sadece bazıları için daha verimli alanlar da bulunmaktadır. Bu ülkemiz topraklarının çeşitliliği ile ilgili bir durumdur.

Narenciye üretimine başlamadan önce, toprak ve iklim hakkında ön çalışma yapılması gerekmektedir. Ürün verimi veya kalitesi yapılan çalışma ile değerlendirilecektir. Sadece çoklu üretim amaçlı değil ev serası adı verile balkonlarda üretimi oldukça kolaydır. Neredeyse hiçbir maliyet gerektirmeyen bu yöntemle her mevsim taze meyve yemeniz mümkündür. Adıyaman narenciye fidan yetiştiricileri ile iletişime geçerek fidan türleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Narenciye Nasıl Yetiştirilir?

Narenciye fidanları dikiminden sona kısa sürede meyve vermeye başlamaktadırlar. Ürünlerin olgunlaşma dönemine kadar takip edilmesi gerekmektedir. Üründe bozulma veya erken çürüme gibi durumlar gerçekleşmiş ise gerekli önlemler alınmalarıdır. .Olgunlaşma döneminden sonra toplanması veya hasat edilmesi gerekir. Aksi takdirde çürümeye başlayarak ürünün ömrü sonlanacaktır.

Evde yetiştirilen narenciyeler için sıcaklık stabil tutulmalıdır. Saatler içinde oluşan sıcaklık farkları ürün için olumsuz durumlar oluşturabilir. Ayrıca ürün nemlendirilmesi için gerekli düzeneklerden faydalanılabilir, ürünün bozulmasını önleyebilirsiniz. Narenciye fidanları sadece meyve ihtiyacını karşılamak için değil, yaydığı güzel kokusu ve otantik görüntüsü ile ofis içi aksesuar olarak  oldukça  tercih edilmektedir.