Nisan 20, 2020

Adıyaman zeytin fidanı, farklı türlere ait olan mavi ve sarı sertifikalarda bulunan fidanlardır. Fidanlar arasında tercih yapmadan önce zeytini hangi amaçlarla üreteceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Toprağın analizini gerçekleştirdikten sonra en iyi fidanı alarak üretime başlayabilirsiniz. Sertifikalı bir şekilde zeytin fidanı üretimi istiyorsanız fidanları buradan satın almanız gerekmektedir.

Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretimi her fidancı açısından mümkün değildir. Adıyaman zeytin fidanı sayesinde mavi sertifikaya sahip olan fidanlardan da satın alabilirsiniz. Sağlıklı yapısı bulunan ve yüksek verim elde edebileceğiniz zeytin fidanları sayesinde ülkemizde gerçekleştirilen zeytin üretimini de artırabilirsiniz.

Zeytin Üretimi Nasıl Yapılır?

Zeytin fidanı satın aldıktan sonra bu fidan ile nasıl üretime geçebileceğinizi merak edersiniz. Adıyaman zeytin fidanı çeşitli fidanlardan oluştuğu için yağ veya zeytin üretiminde kullanacağınız fidanı düzgün bir şekilde tercih etmeniz gerekmektedir.

Zeytin üretimine başlamadan önce fidandan yüksek verimi alabilmek için ortamın sıcaklığını, rüzgarın esiş yönünü ve toprağın özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Zeytin fidanları genel olarak yıllık 15-20 °C arasında sıcaklıklarda yüksek verim gösterirler. Sulama imkanınız varsa dayanma kapasitesi 40 °C’ye kadar artış gösterir. Kuraklığa dayanıklı yapısı olsa dahi yıllık olarak ortalama 700 mm suya ihtiyaç duymaktadır. Rüzgarın esiş yönü düzgün şekilde ayarlandığı zaman zeytin fidanından elde edilecek verim de o oranda yükselmektedir. Fidan tercihinizi düzgün bir şekilde gerçekleştirdikten sonra bu esaslara dikkat ederseniz oldukça kazançlı sonuçlar elde edebilirsiniz.