Nisan 20, 2020

Ceviz yetiştiriciliği geleceğe dönük yatırım yapmak isteyenler için oldukça karlı bir yatırım tercihidir. Başlangıç maliyeti ve zaman faktörü yüksek olsa da ürün hasat döneminde bu maliyetler optimum noktaya ulaşacaktır. Sonra ki hasatlar da ise neredeyse hiçbir maliyet ile karşılaşmadan tamamıyla yüksek kar marjı ile üretim gerçekleştirilir.

Ceviz fidanı yetiştirilmesi için birçok kurum veya kuruluş hizmet vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde gerçekleştirilen üretimler, müşteri güveni ve uygun kullanım için sertifikalandırılmaktadır. Sertifika sahibi olmayan firmalardan ürün tedarik etmek hem maliyet açısından hem de zaman açısından olumsuz durumlara yol açmaktadır. Ceviz üretimi oldukça talep edilen sektör olduğu için, maalesef denetime uğramadan piyasaya sunulan ürünler de bulunmaktadır. Müşterilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise firmanın gerekli sertifika ve programlarını tamamlamış olmasıdır.

Ceviz Fidanı Dikimi Nasıl Gerçekleşir?

Alınan ürün ile birlikte ceviz dikim kılavuzunda belirtilen yönlendirmeler doğrultusunda kolaylıkla dikim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ceviz dikimine başlamadan önce, ekim yapılacak alanın zararlı haşerelere karşı ilaçlama yapılması gerekmektedir. Ayrıca toprağın mineral özelliklerini korumak amacıyla, alanda bulunan yabancı otlardan arındırılması gerekmektedir.

Antalya ceviz fidanı yetiştirme konusunda deneyimli ve uzman kişilerden yardım almakta fayda olacaktır. İlgili firma veya kuruluşlar ile iletişime geçerek dikim süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapılan dikim ile uzun süre boyunca ürün almanın mümkün olduğunu unutmamakta fayda var. Ceviz ağaçları gerekli bakımları yapıldığı sürece ürün vermeye devam edecektir.