Nisan 20, 2020

Antalya narenciye fidan yetiştiriciliğinde profesyonel ekibimiz ve yetiştirdiğimiz kaliteli fidanlarımızla sizlere hizmet vermekteyiz. Narenciye ürünleri en çok ihracatı yapılan ürünlerdendir.

Narenciye Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Narenciye ürünleri Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişmektedir. Bunun yanı sıra Doğu Karadeniz bölgesinde de az miktarda yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde yetiştirilmesinin nedeni soğuğa karşı dayanıklı olmamasından kaynaklanmaktadır. Narenciye fidanları genellikle yüksek oranda oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle iyi havalanan süzek topraklarda yetiştirilmesi gerekmektedir. Anaç olarak tercih edilecek fidan türü, toprağın yapısına uygun olarak belirlenmelidir. En çok kullanılan anaç genellikle turunçtur. Bunun nedeni sert hava koşullarına, ağır toprak yapısına ve hastalıklara daha dayanıklı olmasıdır. Turunç dışında Carrizo ve C-35 anaçları bulunmaktadır.

Narenciye Fidanları Nasıl Çoğaltılır?

Narenciyeler genellikle göz aşısı ve kalem aşısı kullanılarak çoğaltılır. Çöğürlerin kabuk verdiği nisan – kasım döneminde aşı uygulaması yapılır. Dikim aralıkları yetiştireceğimiz türe göre belirlenmektedir. Yetişkin dönemde ağaçlar arası mesafe 6-7 metre civarında olmalıdır. Fakat daha az aralıkta dikim yapılarak birim alanda daha fazla verim alınabilir. Ağaçların olgunlaşma döneminde seyreltmeler yapılabilir.

Hobi Amaçlı Narenciye Fidanı

Profesyonel yetiştiriciliğin yanında hobi amaçlı olarak narenciye fidanı satın alabilirsiniz. Bahçenizin yanı sıra ev, ofis gibi mekanlarda saksıya dikerek yetiştirebilirsiniz. Tüplü ve saksılı olan fidanlarımızı yılın dilediğiniz zamanında dikebilirsiniz. Fidanlarımız sertifikalı olup hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Antalya Narenciye Fidan Üretiminde Bir Numarayız

Kaliteli narenciye fidanlarımızı ister profesyonel olarak isterseniz hobi amaçlı yetiştirebilirsiniz. Güvenilir yapımız ve sertifikalı fidanlarımızla birçok firma arasında en önde yerimizi almaktayız.