Nisan 20, 2020

Antalya ilimiz hem doğa güzellikleri hem de sıcak iklimi ile dikkat çekmektedir. Son yıllarda dünyanın globalleşmesiyle varlığından yeni haberimiz olan tropikal meyve sebzeler bile bazen Antalya’da anavatanlarından daha hızlı olgunlaşmakta ve daha iri olmaktadır. Güneşi çok seven zeytin ağaçları da Antalya’da oldukça iyi yetişmektedirler. Antalya’da hem yağlık hem sofralık zeytin tarımı yapılmaktadır.

Zeytin Üretiminde Antalya’nın Yeri

 Önceleri bölgede zeytin üreticiliği iklimin uygunluğundan dolayı sıralama olarak bölgede yetişen turunçgiller ve diğer meyve sebzelerden sonra gelmekte idi ancak son yıllarda Antalya da tüm ülkemiz gibi zeytinde bir atılım gerçekleştirmiştir. Ormanda kendi kendine yetişmiş delice adıyla anılan yabani zeytinler aşılanarak zeytin ekonomisine katılmaları sağlanmıştır. Bugün baktığımızda Antalya ilinin zeytincilik piyasasında yüzde 3.7’lik payı vardır. Bölgede zeytincilik en çok zeytinyağı üretimi için yapılıyor. Yıllık zeytin hasadı yaklaşık seksen bin ton olan Antalya’da zeytinciliğe verilen önem gitgide artmaktadır.

Antalya’da Yetişen Zeytinler

      Akdeniz ikliminde yetişen bütün zeytinler Antalya da yetişebilmektedir. En çok yetiştirilen zeytin çeşidi ise Gemlik zeytinidir. Tavşan yüreği olarak anılan oldukça büyük taneli bir zeytin çeşidi ise Antalya ilimize has bir zeytin çeşididir. Sizde Antalya ilinde zeytincilik yapmak ya da bu bölgede yetişmiş fidanlara sahip olmak istiyorsanız kaliteli ve sağlıklı yetişmiş mavi sertifikalı zeytin fidanlarımızı sipariş edebilirsiniz. Uygun ödeme imkânlarıyla ve güvenilir hizmet anlayışı ile Antalya zeytin fidanı denilince akla biz geliriz.