Nisan 20, 2020

Arbeqine zeytin fidanı dünyada yaygın olan bir zeytin çeşididir. Meyvesi, yüksek aromatik, küçük, simetrik ve koyu kahverengidir ve yuvarlak bir tepe noktasına sahiptir bu zeytin türü. Siz de bu yüksek aromasıyla ön plana çıkan zeytin fidanına sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arbeqine Türü Nerelerde Yetişir

Avrupa’da, çoğunlukla Katalonya, İspanya’da yetiştirilir, ancak Aragon ve Endülüs’ün yanı sıra Kaliforniya, Arjantin, Şili ve Avustralya’da da yetiştirilir. Son yıllarda , Dünyanın bir çok bölgesinde tercih edilerek yaygın bir tür haline gelmiştir. Ülkemizde de sıklıkla görülebilir ve bir çok diğer zeytin fidanı gibi üretimi yetiştirilebilir. Adını İspanya’daki Arbeca köyünden alan bu zeytin türü aslında Avrupa’ya ilk kez on yedinci yüzyılda Filistin’den getirilmiştir. Sonraki yıllarda önce Avrupa’ya ve daha sonra da tüm dünyaya yayılmıştır.

Dayanıklı Ve Verimli Zeytin Fidanı Türü

Arbeqine zeytin ağaçlarından en iyi verimi alkali topraklardan alsa da farklı iklim ve toprak koşullarında da rahtlıkla yetiştirilebilir. Uzun kurak yazları seven bu fidan türü kışa ve olası don olaylarına karşı da gayet dayanıklıdır. Haşerelere karşı da dayanıklı olan bu türü gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Erken meyveye yatar, sürekli ve yüksek verimlilik sağlar. Çoğu çeşitten farklı olarak, Arbeqine yüksek bir çimlenme yüzdesine sahiptir. Bu da onu anaç olarak kullanmak için yaygın bir fide ağacı haline getirir.