Nisan 20, 2020

Ceviz yetiştiriciliği olukça kolay ve basit bir işlemdir. Kullanılan cevizin fidanın özelliğine bağlı olarak kısa sürede ürün almanız mümkündür. Ceviz gerek ürün gerekse yaprakları olarak oldukça kullanım alanı fazladır. Ceviz fidanları piyasada sunulma şekilleri bir ile bir buçuk metre arasında değişmektedir. Bu tür sunulan ürünler aşılanmış olarak raflarda yerini almaktadır. Fakat hobi amaçlı kullanılan ceviz fidanları için elli veya altmış santim olarak müşteriye sunulmaktadır.

Ceviz fidanları kendi içinde olukça çeşitlenmiş ve farklı özelliklere sahiptir. Ceviz dikimi yapılacak alanın toprağı, hâkim olan iklim türü gibi özellikler göz önünde bulundurularak fidan seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir. Aydın ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman görüşü alarak dikim işine başlayarak, istenmeyen durumların önüne geçmek mümkündür.

Ceviz Fidanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz fidanı almadan önce firma ile irtibata geçerek ürün hakkında detaylı bilgi almak gerekmektedir. Ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı olması, müşterilerin dikkat etmesi gereken ilk kriter olarak gösterilebilir. Tarım ve Orman Bakanlığı haricinde denetim yetkisi bulunan başka kurum veya kuruluş bulunmamaktadır.

Ürün hakkında bilinmesi gerekenler ise fidanın yaşı ve boyu olmalıdır. Fidanın yaşı fazla ve boyu gerektiğinden kısa ise, verim oldukça düşecektir. Çoklu alımlarınızda ilgili firma ile sözleşme yaparak gelecek garantisi oluşturabilirsiniz. Ceviz fidanları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz yardım alarak sözleşme maddelerini belirlemekte fayda olacaktır.