Nisan 20, 2020

Ceviz fidanları hızlı büyüyen ve ivedi bir şekilde gelişim gösteren meyve türlerindendir. Kabuklu yapısıyla, zarar görmesi zor olan ürünlerdendir. Fakat ağaç gövdesinin veya serumlarının hastalık kapması ya da gövdesi üzerinde herhangi bir hasar oluşması cevizlerin ürün vermesini oldukça etkilemektedir. Bu yüzden ceviz fidanlarının dikim aşamasında bu tür unsurlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

Cevizler protein değeri yüksek olan besinlerdir. İnsanlar ihtiyacı olan vitamin ve minerali hazır bulanan besinler aracılığıyla karşılamaktadır. Ceviz ise vitamin ve mineral deposu olarak oldukça zengindir. Bu yüzden günlük tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Biyolojik yapıdan güçlü bir vücuda sahip olmak için belirli miktarlarda alınması gerekmektedir.

Cevizin Özellikleri

Cevizler özellikleri itibari ile 25-30 metreye kadar uzayabilir. Serum salınımı ise olukça geniş bir alana yayılmaktadır. Bu yüzden çoklu dikim işlemlerinde mesafe belirlenerek dikim yapılması gerekmektedir. Balıkesir ceviz yetiştiricileri ile iletişime geçerek dikim süreci ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Kök derinliği ise beş metreyi bulabilmektedir. Bu yüzden yapı yakınlarına dikimi konusunda dikkatli davranmak gerekir. Özellikle hobi olarak gerçekleştirilen ceviz yetiştiriciliğinde bu durum göz ardı edilmektedir.

Ceviz dikimi yapılacak toprağın özellikleri önem taşımaktadır. Ülkemizde farklı toprak tiplerinin görülmesi sebebi ile ceviz çeşitliliği de oldukça gelişmiştir. Ceviz fidanı dikimine başlamadan önce firma ile görüşerek toprak tipi hakkında bilgi vermeniz, size doğru ürünü sunmak için yardımcı olacaktır. Ayrıca ceviz dikimi için toprağın Ph seviyesi de oldukça önem taşımaktadır.