Nisan 20, 2020

Ceviz fidanları satış özellikleri itibari ile açık köklü olarak müşteriye sunulmaktadır. Gelişim çağında ürün vermeye hazır bir şekilde yeri değiştirilmektedir. Bu yüzden söküm ve dikim işlemi belirlenen tarihler dâhilinde gerçekleşmektedir. Müşterilerin dikim sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşmaması için, dikim rehberi ürünün yanında ücretsiz olarak verilmektedir.

Balıkesir ceviz fidanları hakkında bilgi almak için ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz. Fidan dikim işlemi oldukça basit ve kolaydır. Fakat uygun şekilde dikim yapılmaması durumunda ceviz fidanlarının kuruduğu gözlemlenmiştir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için dikim rehberinde ki talimatlara uymak gerekir.  Açık köklü fidan dikim zamanı ise ceviz türünün özelliğine bağlı olarak Mart ve Nisan ayları uygun zamanlardır. Fakat dikim zamanı genel bilinirlik üzerine Kasım ve Mayıs olarak oldukça geniş bir azman zarfında tutulmuştur. Sebebi ise fidanların bu dönemde uykuda olmaları ve herhangi bir olumsuzluğa karşı kendilerini korumaya almış olmalarıdır.

Fidan Dikim Zamanın Önemi

Fidan gelişim sürecini belirleyen en önemli etken dikim zamanıdır. Çünkü tarihinde, uygun şekilde dikimi yapılmayan ürünler kuruyacaktır. Bu da müşteri için maliyet oluşması anlamına gelmektedir. Bu tür olumsuzları ortadan kaldırmak için dikim tarihleri haricinde, fidan dikim ve söküm faaliyetlerinde bulanmamak gerekir.

Kış döneminin uzun geçtiği bölgelerimizde tüplü fidan dikimler yapılmaktadır. Kış aylarında ceviz fidanlarının, topraktan alabileceği mineral değerleri düşmekte ve zayıf kalmaktadır. Bunun önüne geçmek için ise kapalı alanlar içinde üretim yapılarak, müşteriye kaliteli ürünler sunulmaktadır.