Nisan 20, 2020

Narenciye, portakal, limon, greyfurt gibi citrus cinsi meyve ağaçlarının çeşitleri gibi olan bitkilerin tamamını ele alan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Narenciye meyveleri, meyvenin suyunu kaplayan ince tabakadan oluşan kabuklu meyvelerdir. Narenciyelerin anavatanı yoğunluk olarak Avusturalya’dır. Fakat ülkemizde özenle yetiştirilen narenciye ağaçları yaygındır. Balıkesir narenciye yetiştiriciliğinde ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

Popüler narenciye çeşitleri, market reyonlarında veya Pazar tezgâhlarında mutlaka karşılaştığımız portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi en popüler, vitamin yönünden zengin sulu meyvelerdir. Ülkemizde 50 yıl önce Balıkesir’e getirilen narenciye fidanları, şuan günümüzde Balıkesir’in zengin topraklarında olgunlaşmış ve ülkemizin her tarafına, sofralarımıza kadar bizlere eşlik etmektedir. Narenciye yetiştiriciliğinde, sıcak iklime ihtiyaç duyulmaktadır. Sıcak iklime ihtiyaç duyan narenciyeler ülkemizde Akdeniz, Ege ve Güney Marmara bölgelerimizde tarım faaliyeti olarak önemli bir yer tutmaktadır.

Narenciyenin Faydaları

Balıkesir narenciye meyvelerinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Aynı zamanda C vitaminin faydaları sadece cilde değil, vücudumuz içinde geçerlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren C vitamini ek bir gıda takviyesi olarak hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Narenciye, yüksek oranda lif kaynağı olmakla beraber, içerisinde bulunan B vitamini sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum, fosfor, magnezyum gibi yararlı elementleri tüketmemizi sağlar. Böbrek hastalıklarına ve kanser hastalıklarının baş düşmanı olan narenciye, kalp sağlığını güçlendirerek, beyin sağlığını korumaktadır.

Balıkesir sahillerini süsleyen narenciyeler, evde yetiştirildiği takdirde saksı içerisinde olması gerekmektedir. Yüksek rakıma sahip yayla, köy gibi yerleşkelerde evde yetiştirilmesi önerilir.