Nisan 20, 2020

Kahvaltı sofralarımızdan eksik olmayan zeytinin faydaları saymakla bitmiyor. Zeytinin içerisinde vücut için gerekli vitaminler ve amino asitler bulunmaktadır. Doğal bir kaynak olan zeytinin 10 bin yıllık bir geçmişi vardır. Zeytinin faydaları sadece ülkemizde değil, dünya ülkelerinde de bilinmektedir. Geçmiş kaynaklara göre azizlerden, ilk hekimlere kadar sıklıkla tüketilmekteydi. Yine eski kaynaklara bağlı olarak bazı dinlerde zeytin kutsal sayılmaktadır. Efsanelere de konu olan zeytin, Nuh’un gemisinden bir güvercinin ağzında zeytin yaprağı ile döndüğünü belirtmiştir. Zeytinin konu olduğu mitoloji Akdeniz’de yoğun bir şekilde görülmektedir.

Balıkesir zeytincilik faaliyetleri uzun yıllardır devam etmektedir. 1959 yılında ülkemizde zeytinciliğin gelişmesi ve korunması amacıyla Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü faaliyete geçirilmiştir. Gelişmesi için önemli bir kuruluş olan Edremit Zeytincilik Üretme İstasyon Müdürlüğü, zeytinciliğin araştırılmasında, korunmasında ve zeytin için ihtiyaç duyulan şartların belirlenmesi için büyük bir öneme sahip olmuştur. Zeytin sadece siyah ve yeşil zeytin olarak değil birçok çeşidi ile de kahvaltılarımızı süslemiştir.

Zeytin Çeşitleri

Balıkesir Zeytincilik sadece zeytin tüketiminde değil, aynı zamanda zeytinden elde edilen yararlı yağ sınıfında olan zeytinyağının üretiminde de ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Farklı zeytin çeşitlerinden elde edilen zeytinyağları bulunmaktadır. Kahvaltı masalarımızı süsleyen doğa harikası olan zeytin, siyah ve yeşil zeytin yaygın olarak tüketilmektedir. Zeytin iki çeşitle sınırlı değildir. Domat zeytin, memecik zeytin, erkence zeytin, uslu zeytin, gemlik zeytin ve bölge bölge farklı zeytin çeşitleri mevcuttur.