Nisan 20, 2020

Narenciye; greyfurt, bergamot, limon, mandalina, pamelo, lime, portakal gibi turunçgilleri içine alan bitki topluluğuna verilen kısa isimdir. Görsel olarak da koku olarak da tat olarak da oldukça lezzetli meyveleri barındırır. Bu nedenle ülkemizde seveni de bitki fidanı talep edeni de çoktur. Bahçesinde yetiştirme imkanı olmayan fakat mevsiminde ve dalından yemek isteyen kişiler balkonunda dahi narenciye yetiştirebilir. Bursa narenciye fidanı satın alarak narenciye meyvelerinizi büyütebilirsiniz.

Narenciye Fidan Yetiştirme

Narenciye fidanı yetiştiriciliği en sık Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılır. Bu bölgelerden alınan narenciye fidanlarından daha fazla verim görebilirsiniz. Bu bitki soğuk ve sert hava şartlarına çok fazla dayanıklı değildir. Gün içinde sık sık güneş almak ister. En fazla 25-30 derece arasındaki sıcaklıkta kendisinin verimini alabilirsiniz. Daha sıcak hava şartları bitkiyi kurutur. Narenciye fidanı alırken fidan aldığınız yerin işini profesyonel bir şekilde yaptığına emin olmalısınız. İşletmenin sertifikası, ürünler hakkındaki bilgisi ve meyve kalitesi çok önemlidir. Herhangi bir yerden aşı gözü alınmış bir firmadan narenciye fidanı almamalısınız. Aşı gözü alınan alan mutlaka bilinen bir arazi olmalı. Aksi takdirde narenciye bitkiniz hastalıklı olabilir.

Narenciye fidanlarında ülkemizde dört anaç seçimi yapılır. Anaç seçimi yaparken meyvenin verimliliği, kalitesi, dayanıklılığı ve sağlamlığı çok önemlidir. Aldığınız fidanın haşerelere karşı dayanıklı olması ömrünü uzatacak bir nedendir. Bu nedenle iyi araştırma yaparak fidan almalısınız.