Nisan 20, 2020

Bursa zeytin fidanı ile zeytinciliğe adım atın. Siz de bir zeytin fidanlığına sahip olabilirsiniz. Gerekli destek ile siz de bu konuda başarılı olabilirsiniz. Bu konuda tecrübe sahibi profesyonellerden destek almanız önemlidir.

Nerede Yetişir

Zeytin fidanları Akdeniz iklimi gibi ılıman iklimin hakim olduğu her yerde yetiştirebilir. Yani zeytin ağacını Kuzey Marmara kıyılarından başlayarak Anadoluyu hilal gibi çevreleyip Ege’den Hataya kadar uzanan coğrafyada yetiştirebilirsiniz. Çok yaygın olmasa da Karadeniz Bölgesinde de yetiştirilebilir. Zeytin soğuk havalarda zarar görürler. -7 C’ den saha soğuk olan havalarda çok daha risklidir.

Fidanların Çeşidi Ve Bakımı

İşe yeni başlanmış zeytinliklerde fidanların dikim işlemi öncesinde toprak örnekleri alınarak analizlerinin yaptırılması ve önerilen dozlarda temel gübreleme uygulaması yapılması mühim bir meseledir. Emek isteyen zeytin ağacı ona değer verirseniz, o da verimliliği ile size katkı sağlar. Dengeli besleme, sulama, budama gibi temel işlemler ile doğru bakım koşullarının sağlanması önemlidir. Eğer bu bakım koşulları sağlanırsa çok daha yüksek verimlilik elde edilir. Zeytin bir çok çeşidi olan bir ağaç türüdür. Zeytin fidanlığı işine başlamadan önce doğru seçim yapılmalıdır. Seçilecek olan fidan türü önemlidir çünkü daha sonraki bakım sürecini belirler. 28 adet tescilli çeşit bulunur Türkiye’de. Fakat Ayvalık, Domat, Gemlik, Manzanilla yaygın olarak yetiştirilen çeşitlerdir. Domat çeşidi ise aşı ile üretilirken diğer üçü çelikle üretilir.