Nisan 20, 2020

Çanakkale mavi sertifikalı zeytin fidanı, Tarım Bakanlığı ve il müdürlüklerinin vermiş olduğu izinler doğrultusunda belirli kapasitelerde üretilen oldukça verimli fidanlardır. Bu fidanlar sayesinde elde edeceğiniz zeytinlerle kaliteli ürünler kazanabilirsiniz. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretimi her fidancı tarafından gerçekleştirilebilecek nitelikte bir üretim değildir. Bu üretimin gerçekleştirilebilmesi için Tarım Bakanlığı’ndan izin alınması gerekir. Aynı zamanda “3 nolu damızlık parsel” adı verilen parsellerin de bulunması gerekir. Bu parsellerde belirli kapasitelerde üretilen mavi sertifikalı zeytin fidanları üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından hastalıklardan arındırılmıştır. Mavi sertifikalı zeytin fidanları sayesinde parsellerden alacağınız desteklerde de yüksek oranda artış söz konusu olacaktır.

Zeytin Fidanı Yetiştirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Çanakkale mavi sertifikalı zeytin fidanı satın almak isteyen kişilerin bunları yetiştirme hususunda da bilmeleri gereken birçok şey söz konusudur. Öncelikli olarak üretime başlarken üreteceğiniz fidan hususunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yağ oranı yüksek olan ve meyvesi lezzetli olan zeytin fidanları ile verimli üretimler gerçekleştirebilirsiniz.

Üretimin verimini artırmak için toprağı havalandırmanız gerektiğini unutmayın. Toprağı sürdüğünüz zaman toprağın su tutma oranında da artış olacaktır. Bu da toprağın verim kapasitesini yükseltmektedir. Bazı zeytin fidanları saksıda dahi yetiştirilebilme özelliği sayesinde çoğu toprağa uyum sağlamaktadır. Arazinizi hazırlayıp köklere gerekli olan asit ekimini dahil ettikten sonra fidanlardan elde edeceğiniz ürün verimi de yükselecektir. Toprağınızı gübrelemeyi ve mavi sertifikalı zeytin fidanınızı satın almayı unutmayın.