Nisan 20, 2020

Eğer gelecek odaklı bir fidan satın almak istiyorsanız ürün verimi garantili ceviz fidanı satın almalısınız. Kendi ürettiğimiz 1. sınıf kalitedeki fidanlar Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı fidanlardır. Ceviz ağacından verim almak isteyen kişiler fidanın küçüklüğünden itibaren 1-2 yıl beklemelidir. Daha sonrasında ürünlerinizden ilk ceviz verimini alabilirsiniz. Aşısız fidanlı cevizlerde 10. yıldan itibaren ancak verim alabilirsiniz. Aşılı cevizlerde meyve verimi ve kalitesi daha yüksektir. Aşısız fidanların ceviz verimi ve kalitesi ise daha düşük olur.

Ceviz Ağacı Fidanı

Ceviz ağacının yaprağı, meyvesi, kabuğu hatta suyu bile şifa deposudur. Eğer verimli bir ceviz ağacı yetiştirebilirseniz tüm bu nimetlerden faydalanabilirsiniz. Ceviz ağacı fidanını yetiştirmesi ve bakması kolaydır. Hemen hemen ilgili herkes yapabilir. Fakat yaşadığınız yerin elverdiği rakıma göre ceviz ağacı fidanı tercih etmeniz gerekir. Ceviz fidanları yabancı veya yerli ırk olabilir. Yalova, Şebin, Kaman gibi yerli ırklara ek olarak ronde, pedro, chandler, fernette, lara, fenor gibi yabancı çeşitte ceviz ağaçları vardır. Satın alacağınız türler hakkında mutlaka bilgi edinmeli buna göre seçim yapmalısınız.

Hatay ceviz bakımı için uygun bir bölgemizdir. Buradan istediğiniz ceviz fidanlarını satın alarak yetiştirebilirsiniz. Tüplü ceviz fidanları yılın her ayı dikilebilir. Saksıda yetiştirmeye uygun olsa da bahçede yetiştirmek daha doğru olur. Fidan gönderimleri özel fidan kutularında yapılarak fidana hiçbir şekilde zarar gelmemesi sağlanmaya çalışılır.