Nisan 20, 2020

Zeytin ağacı için dünyanın en eski ağacı desek abartmış olmayız. Bu ağacın ana vatanı güzel ülkemiz, Anadolu topraklarıdır. İnsan sağlığına oldukça faydalı olan sofralık zeytin ve zeytinyağı hem kaliteli hem de lezzetli olarak ülkemizde üretilebilmektedir. Sofralık zeytin olarak çoğunlukla siyah zeytin üretimi yapılmaktadır. Tabi yeşil zeytinin tüketicisi de mevcuttur. Zeytinyağı bir çok sıkım seçenekleri ile Akdeniz mutfağı ve Ege mutfağının lezzetli yemeklerinin olmazsa olmazıdır.

Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı yetiştirmek büyük sabır işidir. Zeytin ağacının büyüyüp meyve vermesi seneler almaktadır. Zeytin üretici firmaları çok uzun yıllar beklemek istemiyorsa kaliteli fidan kullanması son derece önemlidir. Önceki yıllarda kütükten zeytin fidanı yetiştirilmekteydi. Kütükten zeytin ağacının yetişip meyve vermesi için yirmi beş yıl kadar bir süreye ihtiyaç olurdu. Günümüzde tüplü fidan uygulaması ile fidan yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bu sayede ağacın yetişmesi, meyve vermesi üç yada dört yıla kadar düşmektedir. Yirmi beş yıl ile üç, dört yılı kıyaslandığımızda aradaki fark ne kadar çarpıcı değil mi? İşte bu açıdan bakıldığında kullanılan fidan seçiminin son derece titizlikle yapılması gerektiğini anlamak hiç zor olmayacaktır.

Zeytin yetiştiriciliği Ege Bölgesi gibi Akdeniz Bölgesinde de son derece önemli bir gelir kaynağıdır. Akdeniz’in gözde ili Hatay zeytin fidanı yetiştiriliği konusunda çok başarılıdır. Eğer verimli hasat sağlamak istiyorsanız iyi zeytin fidanı seçimi için doğru yerdesiniz.