Nisan 20, 2020

İzmir mavi sertifikalı zeytin fidanı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin alan kişilerin üretim yapabildiği özel fidanlardır. Bu fidanların üretiminde izin verilen üniversiteler ve araştırma enstitüleri fidanların çoğu hastalıklardan arındırılarak yetiştirilmesini sağlar. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretirken bu fidanın üretilmesi için parsellerin oluşturulması gerekmektedir. Parsellerin kapasite raporu da üniversiteler tarafından hazırlanmaktadır. Bu parsellerden belirli sayıda fidan üretimi gerçekleştirilebilmektedir.

Mavi sertifikalı zeytin fidanı söz konusu olduğu zaman üniversitelerin ve araştırma enstitülerinin oluşturduğu fidanları satın almaları gerekmektedir. Bu fidanlar sayesinde parsel başına alacağınız destek ücreti artacaktır. Bu fidanlar aynı zamanda aşı ve çelik kalem gibi materyallerle de desteklendiği için verimi  yüksek fidanlardır.

İzmir Mavi Sertifikalı Zeytin Fidanı Çeşitleri

İzmir mavi sertifikalı zeytin fidanı oldukça farklı türlerde bulunan zeytin fidanlarıdır. Aşı ve çelik kalem kullanılarak üretildikleri için topraklarda işlenmeleri oldukça kolaydır ve Sarı Ulak gibi her toprakta yetişmesi mümkün olmayan zeytin fidanları da artık yetiştirilebilir hal alır.

Eşek, Gemlik, Memecik, Frantoio, Erkence, Kilis Yağlık ve Arbeneque fidanlarının mavi sertifikalı şekilde üretilmesi ile birlikte fidanlardan alınacak verim yükselmiştir. Üreteceğiniz ürüne dikkat ederek dilediğiniz kalitede zeytin üretebilirsiniz. Yağ oranı yüksek olan zeytin elde edebilmek için Gemlik fidanı kullanabilirsiniz. Bu fidandan üretilen zeytinler sofralarımıza lezzet katan nitelikte olmaktadır. Ürüne uygun nitelikte zeytin fidanı seçerek kaliteli ürünler elde edebilirsiniz.