Nisan 20, 2020

Narenciye limon, portakal, mandalina, greyfurt başta olmak üzerek çeşitli meyveler için kullanılan genel bir isimdir. Sıcak iklimi ve bol güneşi seven genellikle de Ege, Akdeniz gibi sıcak bölgelerde yetişen narenciyelere kendi bahçesinde de sahip olmak isteyenler için firmamız tarafından narenciye fidanı yetiştirilmektedir. İzmir narenciye bünyesindeki tüm fidanları özenle yetiştirmekte ve siz değerli müşterilerine sunmaktadır. Narenciye fidanlarının pek çok çeşidi bulunmakla beraber yetiştirilen fidanların tümü aşılıdır ve uygun koşullarda dikilmeye hazır olarak satışa sunulmaktadır. Narenciye fidanlarından verim alınmak isteniyorsa ona uygun bir toprağa dikilmesi oldukça önemlidir.

Narenciye İçin Uygun Toprağın Önemi

Narenciye fidanlarının dikileceği toprak bol humus ve kil içermelidir. Bu husus kökleri oldukça derine inen ağaçların yeterli düzeyde gelişebilmesi için oldukça önemlidir. Bu sebeple çok sayıda narenciye fidanı dikilmesi planlanıyorsa mutlaka toprak hakkında araştırma yapılmalıdır. Narenciye sıcak iklim ağacıdır. Bu sebeple sıcaklığın eksilere düşmesinden hoşlanmamakta ve -10 gibi derecelerde kaldığında donabilmektedir. Bu sebeple narenciye iklimine uygun yerde fidan alarak dikmek verim alma açısından oldukça önemlidir.

Narenciye Fidanı Dikimi

 Narenciye fidanı dikmek için toprak araştırılmalı ve yeterli görüldükten sonra toprak üzeri temizlenerek 40-50 cm derinlikte çukurlar açılmalıdır. Bu çukurların geniş kare şeklinde olması hususuna da dikkat edilmelidir. Narenciye fidanı dikimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise dikim işleminden sonra yaklaşık kırk litre can suyu verilmesi gerektiğidir. Bu su fidanın tutması için oldukça önemlidir.  Sulama işlemi 10 günde bir tekrarlanarak fidanın tuttuğundan emin olunmalıdır.