Nisan 20, 2020

İzmir süs bitkisi yetiştiriciliğinde kaliteli hizmet yapımızla ön plana çıkmaktayız. Süs bitkileri Ege’nin incisi İzmir’in güzelliğine güzellik katacak nitelikte yetiştirilmektedir. İsterseniz balkonunuzda, isterseniz bahçenizde süs bitkileri yetiştirerek ortamlarınızı renklendirebilirsiniz.

Süs Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Süs bitkileri yetiştirmede iki yöntem tercih edilmektedir. Bunlar generatif(tohumla) çoğaltma, vejetatif çoğaltma yöntemleridir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılırsın profesyonel bir üretim gerçekleştirilmediği sürece süs bitkisi yetiştiriciliğinde kaliteyi yakalamak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle sertifikalı ve kaliteli fidanlarımızı tercih edebilirsiniz.

Tohumla Çoğaltma

Bu yöntemde kolay bir şekilde fidan üretimi yapılabilir. Tohumlar anaç fidanlardan elde edilebilir. Tohumlar seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar;

  1. Tohumların hastalıklardan arınmış olması,
  2. Yüksek çimlenme kabiliyetinde olmaları,
  3. Yabancı tohum ve maddelerle karışmamış olmasıdır.

Vejetatif Çoğaltma

Yeni bir bitki elde etmek için bitkilerin gövde, dal, kök gibi parçalarından kesilerek hazırlanan parçalarla yapılan çoğaltma işlemine vejetatif yani eşeysiz çoğaltma adı verilir. Bu maksatla kullanılan parçalar çoğunlukla genç sürgünler, kollar, kökler ve yapraklardır.

İzmir Süs Bitkisi Yetiştiriciliği

İzmir, iklim koşulları ve toprak yapısı açısından, birçok bitki çeşidi ve ağacın yetişmesi için uygun ortama sahiptir. Özellikle artan nüfus yapısı yeşil alanların azalmasına yol açmıştır. Kaliteli süs bitkisi fidanlarımızdan temin ederek kendinize ait yeşil alanlar oluşturabilirsiniz. Özellikle apartman ve sitelerde yapacağınız peyzaj düzenlemeleriyle hem çimlendirme yapıp hem de çeşitli süs bitkileri kullanarak, komşularınızla keyifle vakit geçireceğiniz alanlara sahip olabilirsiniz.