Nisan 20, 2020

Kahramanmaraş mavi sertifikalı zeytin fidanı, ülkemizde çoğu fidancıda bulunmayan özel üretim sayesinde elde edilen fidanlardır. Diğer fidanlar Tarım Bakanlığı tarafından kontrol edilerek sarı renkli sertifikaya sahip olurken mavi sertifikaya sahip zeytin fidanları ise damızlık parsel üzerinden üretilmektedir.

Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretimi “3 Nolu Damızlık Parsel” olarak adlandırılan bölge üzerinden üretilmektedir. Burada üretilen mavi sertifikalı zeytin fidanları hastalıklardan arındırılmış şekilde çeşitli üniversiteler ve enstitüler tarafından üretilerek meydana getirilir. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üreten fidancılar, fidanlarını bu üniversiteler veya enstitülerden satın alırlar. Tarım Bakanlığı tarafından üretimi desteklenen bu fidanların dekar başına desteği 280-400 TL arasında değişim göstermektedir.

Fidan Dikimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş mavi sertifikalı zeytin fidanı dikmek ve bu fidana bakmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı hususlar söz konusudur. Öncelikli olarak toprağın gerekli bakımı yapılmalı ve zeytin üretimi yapacağınız ortamın rüzgardan uzak tutulması gerekir.  Aynı zamanda zeytin fidanının bulunacağı alanın serin olması da gerekmektedir. Zeytin fidanını yetiştireceğiniz toprağın özellikleri de bu süreçte oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca fidanın köklerini güçlendirecek asitlerin kullanılması da bu süreçte gerçekleştirilmektedir.

Zeytin fidanlarının bulunduğu toprağın işlenmesi de gerekmektedir. Toprağı işleyerek kabartmalı ve bu kabartma sayesinde toprağın su tutma özelliğini geliştirmelisiniz. Ayrıca toprağa ekleyeceğiniz gübre sayesinde toprağın verimliliğini ve canlılığını artırabilmeniz de sağlanacaktır. Toprağı işlemeniz durumunda elde edeceğiniz verim artacağı için bunu muhakkak gerçekleştirmelisiniz.