Nisan 20, 2020

 Ülkemizin zeytinin ana vatanı olduğu düşünülmektedir. Hatta milattan önce 4000 yıllarında ilk zeytinin doğu Anadolu ve çevresinde yetişip dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Kahramanmaraş ilimizde doğu Akdeniz bölgemizde bulunur. Zeytinciliğe işte bu kadar elverişli olan Kahramanmaraş ilimizde yakın geçmişte vatandaşlarımız sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için zeytincilik yaparken devlet teşvikleriyle ve doğu Akdeniz kalkınma ajansı (DOĞAKA)‘nın katkılarıyla bölgede zeytincilik yayılmış ve zeytin fabrikaları açılmıştır.

Kahramanmaraş’ta Yetişen Zeytinler

Bereketli topraklarıyla ve ılıman iklimiyle Kahramanmaraş ilimizde yetiştirilmesi bol emek ve imkân isteyen her türlü meyve sebze kolaylıkla yetişebilmektedir. Zeytincilik bölgede tekrar yükselişe geçtiğinden beri neredeyse tüm zeytin çeşitlerinden başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Hatta Marmara bölgesinde yaygın yetişen Gemlik zeytini de son yıllarda Kahramanmaraş’ta yetişmeye başlamıştır. Bölgede yaygın olarak yetişen zeytin çeşitleri: yağlık sarı zeytin, memecik, Kilis yağlık, yağ çelebi,halhalı, Nizip yağlık ve yağlık siyah zeytindir.

Kahramanmaraş’ta Zeytinyağı Üreticiliği

Kahramanmaraş zeytincilik dendiğinde akla en çok zeytinyağı gelmektedir. Bölgede zeytincilik en çok zeytinyağı için yapılmaktadır. Damak zevki ile de ön plana çıkan Kahramanmaraş ve çevresinde zeytinyağı gastronomik olarak oldukça önemlidir ve tüketimi yoğundur. Kilis barajı çevresi bölgede zeytin havzası ilan edilmiştir. Devlet tarafından ve büyük ve çeşitli diğer zeytin dernekleri tarafından yoğun olarak desteklenen zeytin ve zeytinyağı sektöründe güvenilir bir adres arıyorsanız ve yüksek verim elde etmeyi arzuluyorsanız doğru yerdesiniz.