Nisan 20, 2020

Manisa mavi sertifikalı zeytin fidanı ile üretiminde aşı ve çelik kalemi kullanılan fidanlara sahip olabilirsiniz. Bu materyallerin kullanımı sayesinde fidanlar çoğu hastalıklardan arındırılmış hale gelir. Fidanların üretiminde “3 nolu damızlık” adı verilen parsellerin kullanılması gerekmektedir. Bu da altyapıya sahip olan işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bakanlıklar ve tarım il müdürlüklerince verilen izinler sayesinde  belirli kapasitede üretimi sağlanan bu ürünler sayesinde almış olduğunuz parsel destek miktarı da artış gösterecektir.

Fidan Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Fidan satın alma işlemini gerçekleştirecekseniz bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir fidan satın almadan önce o fidanı satın alacağınız noktaya dikkat etmeniz gerekir. Fidanlarda bulunan satış sertifikası belirli tarihler arasında verilmektedir ve fidanların kalitesini anlamanız hususunda oldukça büyük önem arz eder.

Manisa mavi sertifikalı zeytin fidanı üzerinde üretimi ile ilgili ve bulundurduğu mavi sertifikaya dair izler bulunmaktadır. Bu sertifikayı inceleyerek kaliteli bir fidan alabilmeniz mümkündür. Gerekli incelemeleri gerçekleştirdikten sonra fidanın kök kısmını muhakkak incelemeniz gerekmektedir. Fidanın kök kısmında mayalanma söz konusu ise bu kanserli hücreye işaret etmektedir. Kanserli hücrelerin bulunması da toprakta yetişen diğer fidanlara dahi zarar verir. Bu nedenle kök kontrolü yapmadan fidan almanız tavsiye edilmez. Fidan alırken fidanın rengi de sizin için önemli olmalıdır. Parlak ve canlı yapıya sahip fidanları satın alarak problemlerinizden kurtulabilirsiniz.