Nisan 20, 2020

Narenciyeler ülkemizde oldukça yetiştirilen ürünlerdir. Hatta ihracatımızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dikim ve bakım maliyetleri yüksek olsa da, piyasa içinde ki fiyatları ile maliyetlerini karşılayarak üreticiler için karlı bir kazanç kapısı durumundadır. Narenciye yetiştiriciliğine başlamak için yapmanız gereken, yeterli iklim koşullarına sahip bölgelerden arazi tahsis etmek olabilir. Yıllık temizleme, budama ve ilaçlama gibi bakım işlemleri yapılsa da narenciyeler için önemli nokta iklim koşulları olmaktadır.

Eğer hobi amaçlı narenciye yetiştirmek istiyorsanız evinizin ufak bir köşesini ayırmanız yeterli olacaktır. Ya da balkona küçük bir iklimlendirme sistemi kurarak narenciye yetiştirmeniz mümkün olacaktır. Narenciye fidanları sipariş vererek veya direk satış noktasına giderek kolay erişebileceğiniz ürünlerdendir. Fakat narenciye fidanı almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

Narenciye Fidanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok zirai üründe olduğu gibi narenciye yetiştiriciliği de Tarım ve Orman Bakanlığı denetlemesi kapsamındadır. Bu yüzden çoklu siparişlerde bulunuyorsanız, kurumsal olarak hizmet veren sertifikalı firmaları tercih etmek lehinize olacaktır. Ayrıca yapılan sözleşmelerin bağlayıcılığı olması açısından firmanın zirai hizmet ve üretiminde bulunduğuna dair ruhsat alması gerekmektedir.

Manisa narenciye fidan yetiştiriciliğini hobi olarak yapmayı planlıyorsanız mikro iklimlendirme yapmanız yeterli olacaktır. Toprak yapısı ve nem ihtiyacı ürüne göre değişebileceği için firma ile iletişime geçerek bu konularda yardım alabilirsiniz. Narenciye fidanları gelişim dönemlerin oldukça hassas oldukları için kurumaları olası durumlar arasındadır. Fidan kurumasının önüne geçmek veya verimli ürün alabilmek için ürün kılavuzunu okumanızda fayda olacaktır.