Nisan 21, 2020

İspanyolların en önemli zeytin ırklarından biri manzanilla zeytinidir. Son yıllarda Türkiye’de de manzanilla zeytin fidanı yetiştirilmeye başlanmasıyla zeytinliklerimizde sıklıkla görülmeye başlanan bir zeytin çeşididir. Firmamızda manzanilla zeytininin kaliteli fidanlarından bulabilir, güvenle yetiştirerek verimli ürünlere sahip olabilirsiniz. Ülkemize ait zeytin fidanlarının bakımından farklı olarak yapılan bir bakımı yoktur, zeytinle ilgilenen bireysel müşterilerimiz de zeytincilik yapan müşterilerimiz de satıp alıp sıkıntısız bir şekilde yetiştirebilir.

Firmamızdan satın alan zeytin fidanlarının budaması yapılmış, dikime hazır şekilde gönderimi yapılmaktadır. Satın aldığınız zeytin fidanını geniş bir çukur açarak direkt yerleştirip ekebilirsiniz.

Manzanilla Zeytin Fidanı Bakımı

Manzanilla zeytin fidanlarının 12 ay dikimi yapılabilmektedir. Saksıda yetiştiriciliğe uygundur. İster saksıda, ister bahçede, ister tarlada yetiştirebilirsiniz. Dikilen zeytin fidanları arasında 5-6 metre mesafe bulunması fidanların gelişimi için önemlidir. Bakımının yapılması ve güneş almasıyla kısa sürede gelişip meyve vermeye başlayacaktır. Çok fazla sulama istememektedir, toprak yapısına göre her 15 günde bir sulamasının yapılması yeterlidir. Su tutan topraklarda daha kısa sürede sulanması fidanın su ihtiyacı için gereklidir. Kışları azot, çiçek dönemlerinde ise fosfor ve potasyum ağırlıklı gübrelerle bakımının yapılması gelişimi ve kaliteli meyve verimi açısından önemlidir.

Her türlü toprağa ekiminde olumlu sonuçlar verse de yüksek rakımlı yerlerde manzanilla zeytin fidanı dikilmesi önerilmemektedir. Aşı veya çelikleme ile çoğaltılması mümkündür. Erken yetişen bu zeytin çeşidinin Nisan ayında çiçeklenmesi, Ekim ayında ise hasadının yapılması gerekir.