Nisan 20, 2020

   Standart olarak nitelendirilen fidanların etiketinde sarı baskı bulunurken , zeytin birliklerine üye ve zeytin yetiştiriciliği konusunda uzman kimseler tarafından yetiştirilmiş ve yetiştirme süresince devlet tarafından sıkı denetlenen satılacak fidanın cinsinin ve anaçlığının kontrolünün edildiği fidanlara sertifika verilir. Ve fidan sertifikasyon kademesine sertifikalı yazılır. Bu sertifikanın rengi mavi olduğundan sertifikalı fidanlara mavi sertifikalı fidan denmeye başlanmıştır.

Sertifikalı Ve Sertifikasız Fidanların Farkı Nedir?

    Sertifikasız olarak nitelendirilen standart zeytin fidanlarının yetişme koşulları yeterince iyi denetlenmemektedir. Etiketleri sarı olan sertifikasız fidanlarda hastalık ve dönemsel kısırlık yani periyodisite bulunabilmektedir sertifikasız fidan yetiştirmek için damızlık toprak gerekmemektedir ve zeytin fidanları arasına gerekli mesafe bırakılmadan ekim yapılabilir. Sertifikasız fidanların devlet teşviki de düşüktür.

    Alacağınız zeytin fidanının cinsinin denetlenmiş olması ,kısır olmaması ve hastalıklı olmaması için aşılarının yapılmış olması için ve mavi sertifikalı fidanları tercih etmeniz durumundan devletten sertifikasız fidanlara göre iki misli tarım desteklemesi almak için sizde mavi sertifikalı fidanları terci edebilirsiniz. Hem ürünlerinizde sıkıntı çıkmaz hem de teşvik alabileceğiniz  şekilde tarımcılık yaparsınız.

Antalya ilimiz doğal güzellikeriyle verimli iklimiyle ün salmıştır. Tropikal bitkiler dahil Antalya topraklarına ne ekersek büyüyor zeytin de öyle. Zeytin fidanı üreticisiyseniz bu bereketli topraklarda sorunsuzca yetişmiş Antalya mavi sertifikalı zeytin fidanı almayı tercih edebilirsiniz.