Nisan 20, 2020

Ceviz ülkemizde oldukça yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır. Uygun toprak özelliklerine bağlı olarak ülkemizde görülen bütün iklimlerde yetişmesi mümkün olan ürünlerdendir.Ağaç yapısı yapraklar ve dallardan oluşmaktadır. Elips şekline yaprak türüne sahip olması sebebi ile ürünlerin güneşlenme süresi dengelenmektedir. Dalları ise yayvan şekilde büyümektedir. Ürün özellikleri olarak sert kabuklu bir şekildedir.

Muğla ceviz yetiştiriciliği alanında oldukça uyumlu iklime sahiptir. Nemli ve güneşlenme süresinin uzun olması, verim ürün alınması açısından önem taşımaktadır. Derin kök salımı sebebi ile gelişme döneminde oldukça suya ihtiyaç duymaktadır. Yeterli su ile beslenemeyen ceviz fidanlarından istenilen verim alınamayacaktır. Bu da dikim işleminin tekrarlanması anlamına gelmektedir. Artı maliyetler oluşturmamak için fidan yetiştiricilerinden yardım ve bilgi almak gerekmektedir.

Fidan Dikimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fidan dikimi basit ve kolay gibi bir işlem gibi görülse de yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan gerçekleştirilmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ürün dikim kılavuzu üzerinde bulanan bütün talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirmek gerekir. Sertifikalı verilen ürünlerin yanında kullanım kılavuzu ücretsiz olarak verilmektedir.

Ceviz fidanı yetiştiriciliği Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde gerçekleşen üretim türüdür. Bakanlık tarafından yetki verilmeyen hiçbir kurumdan ceviz fidanı almamak gerekir. Ceviz ürünleri konusunda uzman ve deneyimli firmalar bakanlık kontörlünde çalışarak müşteri güveni sağlamaktadırlar. Ayrıca yapılan sözleşmelerin bağlayıcılığı koruyabilmesi için denetimli firmalardan oluşması gerekmektedir.