Nisan 20, 2020

Narenciye; portakal, mandalina, limon, turunç gibi ağaç türlerini kapsayan bitkilere verilen genel bir addır. Narenciye üretimi ılıman iklim bölgelerinde yapılır. Ülkemizde de ılıman iklim özelliklerine sahip pek çok yörede narenciye üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde narenciye; gıda, temizlik, kozmetik gibi birçok sanayi üretim alanında ana ürün ve ara ürün olarak kullanılmaktadır. Ülke ekonomisine katkısı büyük olan narenciye; ayrıca bağışıklık sistemimiz açısından da önemlidir. C vitamini bakımından zengin olan narenciye meyvelerinin ülkemizde kış aylarında tüketimi fazladır. Bu yüzden ülkemizde narenciye gurubunda yer alan meyveler için kış meyveleri ifadesi kullanılır.

Kahramanmaraş Narenciyesi

Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ilimiz de narenciye üretiminde önemli bir paya sahiptir. Kahramanmaraş, coğrafi konumuna bakıldığında birçok bölgenin iklim yapısını içerisinde barındırmaktadır. Ürün çeşitliliği bakımından zengin üretim ağına sahip olan Kahramanmaraş, narenciye üretimini de modern tarım yöntemlerine uygun olarak gerçekleştirmektedir. Kahramanmaraş’ta verimli tarım arazilerinde yetiştirilen narenciye fidanları, yöre halkının yıllar geçtikçe geçim kaynağı olmuştur. Özellikle mandalina üretiminde  görülen artış, çevre il ve ilçelerden gelen işçiler için de bir gelir kapısı olmuştur.

Kahramanmaraş Narenciyesinin Özellikleri

Narenciye hasadı Kahramanmaraş’ta son yıllarda büyük artış göstermiştir. Özellikle mandalina bahçeleri Kahramanmaraş’ta büyük tarım arazilerinde yapılmaktadır. Kahramanmaraş Narenciye kaliteli ve verimli ürünler olarak gün geçtikçe üretim artışına katkı sağlamaktadır.  Bu fidanlar yıllar geçtikçe toprakla daha fazla bütünleşip güzel kokulu meyveler vermeye devam etmektedir.