Nisan 20, 2020

Türkiye’de zeytin üretimi yapan bölgelerdeki meyve fidanlarının çok büyük bir kısmı standart sertifikalı fidanlardır. Sarı renkli olan bu sertifikada çeşit ve anaç damızlığı zorunluluğu yoktur. Kontrol ve denetim olmadığından, üretici fidancılıkta istediği kaynağı kullanabilir. Firmamız, standart sertifika yerine mavi sertifika olan denetimli fidan üreticiliğini tercih etmiştir. Bu konuda yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve pazar araştırmaları ile edindiği deneyim ve bünyesinde yer alan uzman kadrosu ile Türkiye coğrafyasına yakışır kalitede fidanlar yetiştirmektedir. Ürettiğimiz fidanlarda kullandığımız aşı gözü ve kalemi, klon anaç damızlıklarını Üniversiteler ve Araştırma Enstitülerinden sağlayarak, kendi damızlıklarımızı üretmekteyiz.

Fidanda Mavi Sertifika Ne anlama gelir?

Fidan üretiminde mavi sertifika, Tarım Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar tarafından tescillenmiş, kontrollü alanlarda üretilen fidanlara verilen bir belgedir. Üretimin yapıldığı alan 3 numaralı damızlık alanı olarak adlandırılır. O alanda yapılacak üretimin çeşitliliğine Üniversite ve Araştırma Enstitüleri tarafından yapılan çalışma ile karar verilir. Tarım Orman Bakanlığı uzmanları, belirlenen parselde ne kadar aşı gözü, fidan ya da klon anaç üretilebileceğini tespit eder. Bu parselden çıkan aşı gözü ve klon anaçlarla üretilen fidan Mavi Sertifikalı fidan olarak tanımlanır.

Osmaniye Mavi Sertifikalı Zeytin Fidanı yetkili üreticisi olan firmamız, sahip olduğu damızlık parselde yetkili kurumların beklentisi ve sertifikasyonu doğrultusuna Mavi Sertifikalı Zeytin fidanı üretmektedir. Fidanlarımızı 3numaralı parsel alanında üretirken, öncelikle bakanlığın bildirdiği fidanlar arası mesafe kuralına ve parsel özelinde düzenlenmiş kapasite raporuna birebir riayet ettiğimizi bildirmek isteriz. Zeytin bahçelerinizde aldığınız verimi arttırmak isterseniz sizlere her türlü fidan desteği ile birlikte teknik destek sunmaya hazırız.