Nisan 21, 2020

Zeytin ağacı insanlık tarihi için önemli kilometre taşı olarak kabul edilen bir bitki türüdür. Öyle ki zeytinin tarihinin, insanlık tarihiyle başladığı kabul edilir ve zeytinin ağaçların ilki olduğuna inanılır. Mitolojide ve kutsal kitaplarda konu edildiğini görmek bile zeytinin insanlık için ne kadar önemli hatta hayati bir bitki olduğunun anlamamıza yardımcı olur. Zeytinin ve zeytin yağının faydalarından biraz bahsedelim.

Zeytin ve Faydaları

Zeytin ağacından elde edilen zeytinler softalık zeytin ve zeytinyağı olarak kullanılmaktadır. Her iki üründe insan sağlığına oldukça yararlıdır. Kalp sağlığından göz sağlığına, saç ve cilt bakımından kilo vermeye hatta kanseri önlemeye kadar insan sağlığı için hayati derecede önemli olduğunu söylersek abartmış olmayız.
Zeytin insan sağlığı için faydalı bir bitki olduğu gibi geçmişten günümüze insanlık için önemli bir ekonomik değeri vardır. Dünyanın bu en eski ağacının ana vatanı Anadolu’dur. Ülkemizde çok kaliteli zeytin ve zeytinyağı mahsulleri elde edilmektedir. Türkiye de özellikle Ege kıyılarımızın iklimi zeytin ağacı yetiştiriliği için oldukça elverişlidir. Günümüzde zeytin üretiminin bölge halkı için önemli bir ekonomik getirisi olduğu bilinen bir gerçektir. Ege bölgesi dışında Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesinde de zeytincilik önemli bir ekonomik gelir kaynağıdır. Bunun yanında dış ülkelerde İspanya’dan İtalya’ya,Fas’tan Mısır’a, hatta ABD’ye kadar gelir kaynağıdır. bir coğrafyada zeytin üretimi yapılmak suretiyle insanlık için ciddi bir maddi getiri sağlanmaktadır.