Nisan 20, 2020

Narenciye tanım itibari ile birçok meyve topluluğu olarak tanımlanabilir. Limon portakal, greyfurt gibi ürünler ılıman iklime sahip bölgelerimizde yetişmektedir. Yoğun olarak yetiştirilen bölgelerimiz Ege ve Akdeniz bölgeleri olarak görülse de İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı bölümlerinde de yetiştirildiği görülmektedir. Her meyve ağacı farklı özellikleri barındırmaktadır. Fakat ortak tanım olarak bodur ağaçlardan oluştukları görülmüştür.

Narenciye fidanları, ülke meyve ihtiyacını karşılamak için aşılama yöntemleri çoğaltılmaktadır. Neredeyse artık her bölgemize has bir narenciye çeşidi mevcuttur. Sebebi ise bölgeler arası iklim çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden narenciye fidanı dikimine başlamadan önce iklim tipine göre narenciye türü belirlenmelidir. Muğla narenciye fidan yetiştiricileri, müşterilere fidan tedarikleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Narenciye Özellikleri

Narenciyeler genel özellikleri itibari ile sıcak ve nemli iklimlerde yetişen ürünlerdir. İçerdiği zengin mineraller ve vitaminler sebebi ile vitamin deposu olarak adlandırılmaktadır. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini koruyucu etkisi bulunmaktadır. Narenciye fidanları türlerine göre ortalama olarak bir metre olarak satışa sunulmaktadır.

Dikim sırasında işlenecek toprağa karşı belirlenen seviyesini korumalıdır. Köklerin dışarda kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde fidanda kuruma meydana gelecektir. Bu yüzden ürün ile birlikte verilen kullanım kılavuzu talimatlarına uymak oldukça önem taşımaktadır. Dikim sırasında veya sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda ilgili firma ile irtibata geçerek yardım alabilirsiniz. Sertifikalı ürünleri tercih ederek oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz