Nisan 21, 2020

Zeytin Fidanı Üreticisi

Zeytin sofralarımızın en lezzetli yiyeceklerinden birisidir. Zeytin fidanı üreticisi olarak farklı zeytin fidanı çeşitlerimizle hizmetinizdeyiz. Fidanlarımızda torbalı ve saksılı seçeneklerimizle 1,2 ve 3 yaşlarında zeytin fidanlarımız mevcuttur. Karasal iklim bölgeleri hariç her alanda yetiştirilebilir.

Zeytin Fidanı Nasıl Üretilir?

Zeytin fidanı üretmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çekirdek, yeşil çelikler, kalın dal çelikleri, yumrular, yumrulu kökler, ağaçların dibinden çıkan dip sürgünleri ile zeytin fidanı üretimi yapılabilmektedir. Türkiye’de genellikle aşı yoluyla üretim ve yeşil dal çelikleriyle üretim gerçekleştirilmektedir. Aşı yoluyla üretimde çekirdek ekimi sonrası oluşan çöğürlere istenilen türe göre aşı uygulanarak üretim yapılır. Yeşil dal çelikleriyle üretim Türkiye’de zeytin üretiminde en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde çeliklerin köklendirme hormonları yoluyla seralarda köklendirilmesi söz konusudur.

Zeytin Fidanı Nasıl Dikilir?

Zeytin yetiştiricileri, genellikle daha erken dönemde ilk hasadı gerçekleştirebilmek için 2-3 yıllık fidanlardan tercih etmektedirler. Tercihinize göre alacağınız fidanları belirledikten sonra İlk önce dikilecekleri noktaları belirlemelisiniz. Fidanların 5 metre aralıklarla dikilmesi uygun olacaktır. Bazı bölgelerde sonbahar aylarında dikim yapılırken, hava koşullarına göre bazı bölgelerde bahar aylarında dikim yapılmaktadır.

Zeytin Fidanı Üretiminde Bir Numarayız

Gemlik, Ayvalık, Memecik, Manzanilla, Eşek Zeytini, Çelebi, Samanlı, Domat, Nizip yağlık, Kilis yağlık, Uslu, Erkence, Halhalı gibi zeytin fidanı çeşitlerimiz bulunmaktadır. Profesyonel şekilde ürettiğimiz zeytin fidanlarımızla, uygun fiyat avantajlarımızla sizlere hizmet sunuyoruz. Ekim işlemleri hakkında sizlere gerekli bilgilendirmeleri sağlıyoruz.