Nisan 20, 2020

Binlerce yıldan beri insanlığın besini olan zeytin, Akdeniz İkliminin görüldüğü alanlarda yetiştirilir. Türkiye’de önemli bir geçim kaynağı olan zeytin, aynı zamanda yağ yapımında da önemli bir yerdedir. Türkiye’de Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi zeytin üretiminin yoğun yapıldığı yerlerdir. Ege Bölgesinde yaygın bir şekilde illere dağılan zeytincilik faaliyeti, en yoğun Muğla şehrinde yapılır.

Muğla’nın başlıca geçim kaynakları arasında yer alan zeytincilik hem tarım hem sanayi alanında faaliyet gösteren önemli bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Muğla’nın bir çok ilçesinde zeytin yetiştirilmektedir. Ancak en fazla zeytin yetiştirilen ilçe Milas’dır. Milas’da yetiştirilen zeytin, Türkiye’de üretilen zeytinlerin yaklaşık olarak yüzde 10’na karşılık gelir. Bu yüzdeden de anlaşıldığı üzere Milas ekonomik potansiyeli zeytin işletmeciliğine dayanır. Zeytin varlığı ve zeytinyağı üretimi bakımından önemli bir yer olan Muğla’da zeytinden geçimini sağlayan binlerce kişi vardır. Bu bağlamda Türkiye’de Muğla Zeytincilik açısından çok önemli bir merkezdir.

Muğla’da Zeytinin Kullanım Alanları

Zeytininin Muğla’da, mutfaklarda sofralık zeytin çeşitleri ve zeytinyağı dışında da kullanım alanları vardır. Sağaltıcılık, yağlı pehlivan güreşleri, zeytinyağı sabunu, zeytinyağlı şampuan, sabun, bakım kremi, maske, duş jeli vb. alanlarda da zeytinden faydalanıldığı söylenebilir. Ayrıca zeytin küspesi ve zeytin ağacının dalları yakacak olarak kullanılır. Zeytin yapraklarına aktarlarda rastlayabilirsiniz. Sağlık açısından da oldukça zengin olduğu bilinen zeytinin yaprakları geleneksel tedavi yöntemlerinde de kullanılır.