Nisan 20, 2020

Adıyaman mavi sertifikalı zeytin fidanı, standart yapıya sahip olan fidanlardan ayrılmaktadır. Standart fidanlar sarı sertifikaya sahip olup çoğu fidancı tarafından üretilebilmektedir. Mavi fidanlar ise özel üretip ekipmanları gerektiren ari olarak üretilmiş olan fidanlardır. Damızlık parseli bulunmayan üreticilerin mavi sertifikalı fidan üretebilmesi mümkün değildir. Mavi sertifikalı fidanlar yalnızca Tarım Bakanlığı’nın üniversitelerden veya enstitülerden almış olduğu kapasite raporuna dayanarak belirli sayıda üretilmektedir.

Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretebilmek için “3 nolu damızlık” adı verilen bir parsel üzerine üniversiteler veya enstitülerden alınmış hastalıklardan arıtılmış bir fidandan üretim gerçekleştirilir. Belirlenen bu damızlık parsel ile miktar belirlenmesi de üniversiteler sayesinde belirlenir.

Adıyaman Mavi Sertifikalı Zeytin Fidanı Çeşitleri

Adıyaman mavi sertifikalı zeytin fidanı arasında en çok tercih edilen fidan çeşidi Gemlik fidanıdır. Gemlik fidanı sofralık ve yağlık olarak iki farklı türde üretilmektedir. Tercih edeceğiniz üretim şekli hangisi ise ona uygun fidanı satın almanız önerilmektedir. Sofralık üretimde kullanacağınız Gemlik fidanından elde edeceğiniz zeytinler yüksek yağ oranına sahip olup oldukça lezzetlidir. Bu lezzet sayesinde üretimde sıklıkla kullanılan fidanın verimlilik oranı %15-20 arasında değişim göstermektedir.

Toprağın verimini artırmak maksadı ile gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmalarla birlikte elde edeceğiniz zeytinlerde değişim bulunacaktır. Tarım Bakanlığı ve il müdürlüklerinden izin alınarak oluşturulan fidanlarla birlikte zeytin üretimi için gerçekleştireceğiniz tesisleri rahatlıkla kurabilirsiniz. Dikimini gerçekleştirdiğiniz fidanlarla birlikte üretiminiz kolaylaşacaktır.