Nisan 20, 2020

Narenciyeler yapıları itibari ile sıcak iklimlerde yetişen bitki türleridir. Yazları sıcak kış ayları ise ılık geçen bölgelerde yetiştirilmesi mümkündür. Ülkemizde yetiştirildiği bölgeler Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğunluk gösterse de Doğu Karadeniz bölümünde de narenciye yetiştiriciliği başlamıştır. Narenciyeler ağaçlarda oluşan meyve türleridir. Genel özellikleri itibari ile kısa boylu ağaçlar oldukları görülmektedir. Hatta hobi narenciye yetiştiriciliğinde ince bir gövde yapısı bulunmaktadır.

Narenciye fidanları söküm dikim zamanları konusunda oldukça hassas ürünlerden oluşmaktadır. Eğer daha önce bu alanda hiçbir tecrübeniz veya bilginiz yoksa profesyonel yardım almanızda fayda olacaktır. Dikim zamanı hakkında Mart ve Nisan ayları tercih edilmektedir. Fakat sıcak iklimlerde yetiştiği için bölgenin özellikleri daha önemli durmaktadır. Hobi yetiştiriciliği herhangi bir ay gözetmeksizin dikilebilir. Ev içerisinde veya yapay iklimlendirme alanı kurulacağı için dış ortamdan izole olmaktadır.

Narenciye Fidanı Nasıl Dikilir?

Adıyaman narenciye fidan dikimi hakkında bilgi almak için ilgili firma ile iletişime geçebilirsiniz. Narenciye türleri oldukça çeşitli ürünler olduğu için tek başlık altında sıralamak oldukça güç ve anlamsız olacaktır. Bu yüzden ürün yanında verilen dikim rehberi müşterilere fazlası ile yardımcı olmaktadır. Verilen talimatları tam ve eksiksiz yerine getirmeniz dâhilinde oldukça verimli ürünler almanız kaçınılmaz dolacaktır.

Hobi yetiştiriciliği ise genelde saksı da gerçekleşmektedir. Bu yüzden aldığınız ürüne göre saksı seçiminde bulunmak ürünün gelişimi ve ürün verimliliği açısından oldukça önemlidir.