Nisan 20, 2020

Zeytin ağacı için dünyanın en eski ağacı desek abartmış olmayız. Bu köklü ağacın ana vatanı güzel ülkemiz, Anadolu topraklarıdır. Bu nedenle ülkemizde zeytin yetiştiriciliği önemli bir tarımsal üretim alanıdır. Türkiye’de yetiştirilen zeytin ve zeytinin bir mamulü olan zeytinyağı dünyada kalite ve lezzet olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Akdeniz mutfağı ve Ege mutfağının olmazsa olması sofralık zeytin ve zeytinyağı üreticiliği son derece sabır isteyen bir iştir.

Zeytin Ağacı Yetiştiriciliğinde Mavi Sertifikalı Fidan Kullanımı

Türkiye de bir çok fidanın üzerinde Tarım Bakanlığı tarafından verilmiş sarı sertifikalara rastlanır. Sarı sertifika fidanın standart koşullarda yetiştirildiği varsayılarak verilir. Buradaki varsayılan kelimesinin altını çizmek isteriz. Çünkü sarı sertifika, fidan yetiştiricisinin verdiği beyana göre düzenlenir. Bu konuda bir kontrol mekanizması mevcut değildir.

Gelelim mavi sertifikalı fidanlara… Bir fidanın mavi sertifika alabilmesi için fidan üreticisinin mutlaka damızlık parseli bulunması gerekmektedir. Damızlık parsel üzerinde yetiştirilen ağaçlar Üniversiteler ve Araştırma Enstitüleri tarafından hastalıklardan ari olarak yetiştirilmek durumundadır. Bununla birlikte Tarım Bakanlığının belirlediği izolasyon koşulları da uygulanması gerekir ve denetlenmektedir. Bunun dışında bir çok teknik kurallara uyularak fidan yetiştirilmesi zorunludur. Kısaca bir fidanın mavi sertifika alabilmesi için bir kontrol mekanizmasının onayından geçmesi gerekir. Bu şekilde üretilen fidanın kaliteli olduğu tescillenmiş olur.

Bursa mavi sertifikalı zeytin fidanı ile verimli zeytin üretimi garantimizdir.