Nisan 20, 2020

Ülkemizin en önemli üç büyük şehrinden biri olan İzmir, tarih boyunca ülke topraklarındaki önemini korumuştur. Şehir birçok kültüre tanıklık etmiştir ve özellikle Levantenler tarafından büyük yatırımlara tanık olmuştur. Üzüm üretiminde ve şarapçılıktaki öneminin yanında İzmir birçok ilçesinde zeytincilik faaliyetleri yürütülen bir ilimizdir. Zeytin yetiştiriciliği ve dağıtımında önem arz eden bir şehrimizdir. Levantenlerin başlattığı zeytincilik faaliyetleri günümüzde de birçok yerli tarafından yetiştirilmeye devam etmektedir.

İzmir’in Zeytincilik Faaliyetleriyle Ünlü İlçeleri

İzmir neredeyse tüm ilçelerinde zeytincilik faaliyetleri yürütmekte olup Tariş gibi büyük zeytinyağı üreticilerini de bünyesinde bulundurmaktadır. Ünlü Ege Zeytin Meraları İzmir’in içinden geçmektedir. Seferihisar, Kiraz, Torbalı ve Ödemiş ilçesi ise zeytinciliğin yoğun olarak yapıldığı yerlerdir. Birçok yazlık beldede zeytin ağaçları ve üzüm bağlarının yanında yürüyüş yapmanız da olasıdır.

İzmir’de Asırların Yabani Zeytin Ağaçları ve Organik Zeytin Üretimi

Özellikle Ege Zeytin Meraları denen geniş meradaki zeytincilik faaliyetlerinde yıllardır merada bulunan yabani ağaçların aşılanarak çeşitlenmesi büyük rol oynamıştır. Asırların zeytin ağaçlarından organik tarım kriterleri çerçevesinde yapılan faaliyetlerle İzmir, Ege Bölgesinin büyük bir öneme kavuşmasında bir alanda daha öncü rol oynamaktadır. Yıllık 500 tona yakın zeytin üretilen İzmir aynı zamanda 250 tona yakın da zeytinyağı üretimi ile büyük bir kaynak olarak kendine yer bulmaktadır. Şehrin hep toprak hem de iklim koşulları zeytincilik için olumlu etki yapmaktadır. İzmir Zeytincilik olarak biz de yıllardır işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor, zeytin fidanlarımızı da müşterilerimize sunuyoruz.