Nisan 20, 2020

Ceviz yetiştiriciliği son dönemlerde ülkemizde oldukça tercih edilen yatırım veya hobi araçlarından bir tanesidir. Ürün kar payı yüksek olması veya kolay yetişmesi sebebi ile herkesin gerçekleştirebileceği işlemlerdendir. Ceviz fidanı üretimi ve satışı ile ilgili birçok firma hizmet vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde gerçekleşen ürün yetişilmesi ve satışı müşteriyi korumaktadır. İstenilmeyen durumlar ile karşılaşılmasının önüne geçmektedir. Bu yüzden sertifikalı ürünler tercih ederek oluşabilecek maliyetleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Ceviz fidanı almadan önce veya sipariş vermeden önce firma ile ilgili gerekli bilgileri edinerek istenmeyen durumların oluşmasını engelleyebilirsiniz.  Ceviz fidanı özellikleri ve ürün verme sürmesi gibi kriterler ile ürün araştırmasına giderek, alabileceğiniz verimi koruyabilirsiniz. Ceviz özelliği itibari ile bakım işlemi oldukça kısa süren ve fazla bakım gerektirmeyen ağaç türlerindendir. Bu yüzden dikim maliyeti haricinde başka maliyet ile karşılaşmazsınız.

Ceviz Fidanı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Aydın ceviz fidanı seçerken dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunmaktadır. Ceviz fidanın hangi iklimde verimli olacağı, hangi toprak türünde gelişebileceği veya nihai ürünün büyüklü gibi sıralamalar yapılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken ilk nokta gerekli sertifikaları bulunduruyor olmasıdır.

Ceviz fidanları aşılanmış olarak piyasaya sunulmaktadır. Aşılama işlemi aslından fidanların ıslah edilme işlemidir. Yani fidanların çoğaltılması ve kaliteli ürün vermesi için gerçekleştirilen laboratuvar çalışmalarıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise;çoklu üretim gerçekleştirilecekse piyasada talep edilen ceviz türlerini tercih etmek pazar payı için önem taşımaktadır. Cevizler kabuk türlerine göre farklılık göstereceği için ince kabuklu ceviz üretiminde bulunmak üreticileri artı maliyetlerden kurtaracaktır.