Nisan 20, 2020

Balıkesir mavi sertifikalı zeytin fidanı, yetkililerden izin istenildiği zaman parsel üzerine belirlenen kapasitede üretilmektedir. Fidanları satın aldığınız zaman gerekli koşulları sağlayarak fidan ekimi yapabilirsiniz. Fidan üretimi gerçekleştiren üretimciler genellikle sarı sertifikalı zeytin fidanı üretirler. Mavi sertifikaya sahip fidan üretimi gerçekleştirebilmek için ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca özel bir parsel bulundurmanız da aranan özellikler arasında yer alır. Damızlık parsel adı verilen bu alanın üretim kapasitesine uygun sayıda fidan üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Sarı sertifikalı fidanlara verilen desteklerin fiyatı düşüktür. Mavi sertifikalı zeytin fidanlarına ise 280 TL ile 400 TL arası destek sağlanmaktadır. Üretilen mavi sertifikalı zeytin fidanları hastalıktan arındırıldığı için güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Zeytin Fidanı Nasıl Yetiştirilmektedir?

Balıkesir mavi sertifikalı zeytin fidanı satın aldığınız zaman bu fidanları nasıl yetiştirmeniz gerektiği konusunda da bilmeniz gereken detaylar söz konusudur. Üretimi gerçekleştirirken zeytin fidanının türü çok önemlidir. Fidanın türünü belirledikten sonra yetiştirme koşullarını ona göre belirlemeniz gerekmektedir.

Zeytin fidanı üretimi yapılırken üretim amacınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Yağ üretimi amacı ile zeytin üretiyorsanız farklı fidan kullanmalı, sofralık üretim gerçekleştirecekseniz farklı fidan kullanmalısınız. Çoğu zeytinin ortak yetiştirilme koşulları vardır. Bunlar arasında toprağın verimini artırmak yer almaktadır. Toprağı havalandırdığınız zaman su tutma kapasitesi yükseleceği için verimli ürünler elde edebilirsiniz. Ayrıca dikeceğiniz fidanlar arasındaki mesafeyi ayarlayarak daha fazla zeytin elde edebilirsiniz.