Nisan 20, 2020

Balıkesir mavi sertifikalı zeytin fidanı, bakanlık tarafından onaylanarak elde edilen fidanlardır. Bu fidanlar sayesinde yüksek verimliliğe sahip ürünler elde edebilirsiniz. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretimi yapılabilmesi için üniversitelerden ve araştırma enstitüleri tarafından fidan alınması gerekmektedir. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretiminde damızlık parsel bulundurmak gerekmektedir. Sarı sertifikalı zeytin fidanı üretiminde ise bu kritere ihtiyaç yoktur.

Bu fidanın üretiminde aşı ve çelik kalemi kullanılmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için gerekli altyapıya ihtiyaç duyulmaktadır. Mavi sertifikalı zeytin fidanı üretimi yapıldığı zaman bakanlık tarafından bu sertifikalı zeytin fidanlarına verilen destekte de artış bulunacaktır. Bu fidanların parseline sağlanan destek 280 ile 400 TL arasında değişime uğramaktadır.

Zeytin Fidanı Evde Yetiştirilebilir Mi?

Balıkesir mavi sertifikalı zeytin fidanı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız ve bahçenizde bu fidanları ekebileceğiniz bir alan bulunmuyorsa evinizin içerisinde de zeytin fidanı yetiştirebilme şansına erişirsiniz. Dilerseniz balkonunuzda veya terasınızda saksıya ekmiş olduğunuz zeytin fidanları ile üretime geçebilirsiniz.

Saksıda zeytin üretimi gerçekleştirdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise güneş gören bir bölgede fidanları bulundurmanızdır. Aynı zamanda saksıların ebatlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. En az 9 litre büyüklüğünde bir saksıda kolaylıkla zeytin fidanı büyütebilirsiniz. Seçeceğiniz toprağa da dikkat etmeniz gerekmektedir. Toprağın kumlu bir yapıya sahip olması sayesinde üreteceğiniz zeytinden de yüksek miktarda verim alabilirsiniz. Ilıman bölgelerde de üretim kolaylaşmaktadır.