Nisan 20, 2020

Narenciye birçok meyvenin oluşturmuş olduğu topluluğa verilen addır. Diğer adı ile turunçgillerdir. Ülkemiz sınırları içinde Ege ve Akdeniz bölgelerinde üretim yapılmaktadır.Sebebi ise narenciye için uygun iklim koşullarına sahip olmalarıdır. Narenciye içerisinde en çok bilinen ve tüketimi oldukça yaygı olan mandalinanın ihracat kaleminde payı oldukça büyüktür. Bu yüzden hem dış pazarda hem de iç pazarda talep gören ürünler arasındandır. Pazar arayışı veya depolama süreleri oldukça düşüktür.

Denizli narenciye fidan yetiştiricileri artan narenciye talebini karşılamak için, narenciye fidan aşılamalarını hızlandırmışlardır. Narenciye günlük alınması gereken vitamin ve mineral deposuna sahip besinlerden oluşmaktadır. Bu yüzden her mevsim kullanılabilir. Narenciye birçok vitamin ilaçlarının temel bileşenleri olarak kullanılmaktadır. Gerek kokusu gerekse tadı olarak oldukça tercih edilen besin ürünleridir.

Narenciye Kullanım Alanları

Narenciye kullanım alanı oldukça geniş olan ürünlerdendir. Gıda sanayisinden pazar tezgâhlarına kadar her alanda görmek mümkündür. Ürün besin değeri olarak kullanılırken meyve, meşrubat olarak kullanılırken meyveli içecek,  kozmetik sanayisinde kokulu kremler olarak karşımıza çıkar.  Görüldüğü gibi yalnızca gıda sanayisinde değil türevi olarak birçok farklı sanayi de kullanımı söz konusudur.

Narenciye yalnızca ürün olarak değil fidanı da oldukça tercih edilen ürünler arasındadır. Sebebi ise ürün verme döneminde ortamda ki kokuyu absorbe ederek narenciye kokusu vermesidir. Ferah bir ortamda çalışmak isteyen ofis çalışanları için oldukça kullanışlı bir aksesuar olarak tercih edilebilir.