Nisan 20, 2020

Kahramanmaraş mavi sertifikalı zeytin fidanı, üretimi esnasında bazı materyallerin kullanıldığı belli olan fidanlardır. Bu fidanlar damızlık ünitesinden üretilerek çelik kalemi ve aşı alması sağlanmıştır. Bu zeytin fidanları çoğu firma tarafından üretilmemektedir. Bu fidanların üretilebilmesi için gerekli altyapıya sahip olan işletmeler arasında bulunmak gerekir. Mavi sertifikaya sahip zeytin fidanı sayesinde alınacak destek oranı da sarı sertifikalı zeytin fidanına göre iki kat artış göstermektedir.

Fidan Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fidan almayı düşünüyorsanız ve bunu ilk kez gerçekleştirecekseniz dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak bir fidan alıp yetiştirmek istiyorsanız fidan sahibine çeşitli sorular yöneltmeniz gerekir. Fidanların satış sertifikasına sahip olup olmaması yönelmeniz gereken ilk sorudur. Sertifika var ise bunun veriliş tarihini incelemeniz gerekir.

Kahramanmaraş mavi sertifikalı zeytin fidanı üzerinde sertifikaya dair işaretler bulunan etiketler taşır. Ürünü satın almadan önce bu etiketleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra fidanların kök kısmına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Fidanların kök kısmında çürüklerin bulunması sizi sıkıntılı üretime götürebilir. Bu nedenle kök kontrolünü yapmanız gerekir. Fidanların kök kısmında bulunan mantarlanma ise köklerin kanserli yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Mantarlı yapı bulunuyorsa bu fidanlardan uzaklaşmalı ve satın almayı ertelemelisiniz. Fidanların yapısı da dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alır. Canlı ve parlak yapılı fidanları satın alarak kaliteli üretime geçiş yapabilirsiniz.