Nisan 20, 2020

Zeytin ağacı fidandan dikme olarak yetiştirilen bir ağaç türüdür. Dikilen kazığı kök yapmaz ve çok çabuk yıkılır. Dağlarda, ekilmeden çekirdekten kendiliğinden yetişen zeytin ise bundan farklıdır. Kazığı köklüdür ve yerinden kolay kolay sökülmez. Uygun şekilde yetiştirildiğinde meyvesini 5 ya da 6 yıl içinde veren zeytin ağacı çok değerli bir ağaçtır. Uzun süren bir yaşamı vardır ve en verimli dönemi 35. yıldan sonraki dönemdir. 150 yıldan biraz daha fazla yaşayabilir ancak yaşlandıkça verimi azalır. Tüm bu fidanı ekme, yetiştirme, meyvesini toplama aşamalarını yapmaya zeytincilik denir. Eğer zeytin fidanı yetiştirmek istiyorsanız Hatay zeytincilik sizin için en iyi fidanları sağlayacaktır.

Dünyada Zeytincilik

Zeytin, işlenerek birçok farklı ürün elde edilebilen bir meyvedir. Özel iklim istediği için zeytincilik genellikle, Akdeniz havzasında yapılır. Zeytinciliğin yoğunlukla yapıldığı ülkeler İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye şeklinde sıralanabilir. Zeytinciliğin %90’ı Akdeniz havzasında bulunan bu ülkelerde yapılır ancak son zamanlarda nüfus sebebiyle Akdeniz iklim özelliklerini gösteren ülkelerde de yapılmaya başlamıştır.

Türkiye’de Zeytincilik

Türkiye’nin iklimi nedeniyle 81 ilin 41’inde yapılan zeytincilik büyük bir yayılım alanı göstermektedir. Üretim en çok Ege Bölgesi’nde, en az ise Karadeniz Bölgesi’nde olmaktadır. İklim dolyısıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nde zeytincilik yapılmamaktadır. Son zamanlarda yapılan destekler sayesinde Türkiye’de zeytincilik faaliyeti artmıştır. Böylelikle Türkiye belli bir zaman içinde bu konuda büyük yol kat etmiştir.